Ako to všetko začalo...
Fsk Heľpan patrí medzi najstaršie a najvytrvalejšie folklórne kolektívy na Horehroní. Od začiatku sa snaží hľadať a verne interpretovať tradičné prejavy tanečného, hudobného, spevného a slovesného folklóru.
Písal sa rok 1925. Manželia Július a Irena Herchlovci, učitelia miestnej základnej školy dali podnet k založeniu folklórneho súboru, keďže zbadali u svojich žiakov a ich rodičov veľa talentu a hlavne lásky k rodnej obci, tradíciám, piesni a k práci. Neskoršie sa k obetavým manželom pridal aj Augustín Sopko a toto dobre zohraté trio viedlo folklórnu skupinu takmer dve desaťročia. Pod ich vedením a za výdatnej spolupráce prof. Karola Plicku dosahoval Heľpan veľmi dobré výsledky. Svojím pedagogickým pôsobením a osobným príkladom vzbudili u mládeže záujem a podporili vrodenú prirodzenú hravosť a tanečný prejav.
Prvé a definitívne pomenovanie skupiny "HEĽPAN" podľa svojej rodnej obce sa ustálilo roku 1925 kedy skupina účinkovala na Prvom národopisnom dni v Martine.19.8.1928 nakrúcal prof. Karol Plicka s manželkou dokumentárny film "Za slovenským ľudom", kde účinkovala heľpianska mládež. Dôležitejší a pamätný bol rok 1933, keďže Heľpa dostala popredné miesto v účinkovaní vo filme "Zem spieva". Toto tvorivé obdobie trvalo do roku 1941. Ťažké obdobie počas a po II. svetovej vojne sa odrazilo aj na folklóre - bolo to obdobie stagnácie. Folklórna skupina sa znova prebudila k životu r. 1948, kedy nahrávala pre Československý rozhlas - Brno.
Ďalšia osobnosť, ktorá výrazne pomohla Heľpanu napredovať bol Ondrej Strapko. Vtedajší riaditeľ Zimnej školy v Heľpe v r. 1953 zriadil a viedol tanečno-tamburášsky súbor a dievčenskú spevácko-tanečnú skupinu. Spolupracovali s ním Michal Ďurica a Mária Babeľová. V r.1973 Heľpan spolupracoval s ďalším významným človekom - Dr. Ondrejom Demom CSc. , s ním natočili Klenotnicu ľudovej hudby, ktorá vyšla aj na malej platni. V živom vystúpení Heľpan priblížil poslucháčom veľkonočné zvyky na Horehroní. Toto pásmo nebolo nijako upravované ani strihané, čím sa zachovala originalita prejavu.
Za tie dlhé roky sa v Heľpane vystriedalo množstvo tanečníkov, hudobníkov, vedúcich. Niektoré pramene dokonca uvádzajú, že za 80 rokov tu spolupracovalo okolo 600 ľudí. Pokladamé za dôležité spomenúť hlavne tieto mená, ktoré veľkou mierou prispeli k napredovaniu FS. Vopred sa ospravedlňujeme ak sme niekoho vynechali, ale dostupné materiály uvádzajú týchto ľudí: manželia Herchlovci, Augustín Sopko, Ondrej Strapko, Michal Urban, Jozef Murín, Michal Ďurica, Mária Babeľová, Ján Baxa, František Turčin, Ján Sidor, Pavol Bošeľa, manželia Renčovci, Putnokovci, Vozárovci, Jozef a Mária Vilimovci, Rudolf a Jolana Bošelovci, Anna Fedorová, Rudolf Riapoš, Margita Bošeľová, Anna Oravkinová, Lukáš Kukuľa, Pavol Oravkin, Karol Bošeľa, Máia Fedorová, MÁRIA MEŠŤANOVÁ, Marta Pribilinová a mnohí další.
Heľpan sa takisto zviditeľnil aj spoluprácou s televíziou:
1966 - Keď sú polia tiché
1972 - Na počiatku bola pieseň
1975 - Rozlety
1981 -Pionierska lastovička
1992 - Zimné obrázky
1993 - MG Kazeta "Tota Heľpa"
Heľpan sa vždy zúčastňoval aj festivalov a podujatí na Slovensku - Východná, Detva, Liptovská Teplička, Terchová, Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica a iné... Neobchádzali nás ani zahraničné ponuky. Našu obec a Slovensko sme reprezentovali v Maďarsku, Taliansku, Nemecku, Grécku, Juhoslávií, Francúzsku, Česku...Na súťažnom festivale v Limburgu (Nemecko 2005) sme obsadili tretie miesto, pričom sa zúčastnilo 52 členov sveta. V r. 1998 sme v Karlsruhe (Nemecko) boli štvrtí.